آموزش ساخت مهر

 

مهر را چه رنگی طراحی کنم؟

مهر را چه رنگی طراحی کنم؟

در طراحی مهر همواره باید از دو رنگ سفید و سیاه استفاده کرد.

در طراحی مهر همواره حالت رنگی را CMYK در نظر بگیرید و برای رنگ مشکی از مقدار K=100 استفاده کنید. سه پارامتر دیگر در این کد رنگی باید صفر در نظر گرفته شود.

رنگ نهایی مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و به رنگ جوهر بستگی دارد.


 

چطور طرح مهر با کیفیت‌تری داشته باشیم؟

ضخامت خط: نازک‌ترین خط  0.3 میلیمتر باشد و خطوط با ضخمات کمتر در هنگام تولید یا از بین می‌روند و یا دچار اعوجاج می‌شوند.

فاصله بین خطوط: باید بیشتر از 0.5 میلیمتر باشد ، از آنجایی که عمل ضرب مهر در حقیقت انتقال جوهر بر روی کاغذ است باید در نظر داشته باشید که هر دو خط طراحی شده در مهر اگر فاصله‌ای کمتر از 0.5 میلیمتر داشته باشند ممکن است جوهر را به شکل یکپارچه بر روی کاغذ منتقل کنند. زیرا در خطوط  نزدیک به هم، جوهر نفوذ کرده و سطح بین دو خط را پر می نماید.

طراحی نگاتیو:  استفاده نکنید. طرح نگاتیو به طرحی گفته می‌شود که زمینه اصلی آن سیاه و خطوط، لوگو و فونت‌ها در آن به رنگ سفید است.

در این نوع مهرها ممکن است به دلیل خطای کاربر در استفاده از مهر و همچنین آغشته نشدن یکنواخت تمامی سطح مهر به جوهر نتیجه نهایی بعد از تولید مهر، جوهر را یکدست بر روی کاغذ منتقل نکند و باعث عدم رضایت شما شود.

انتخاب فونت:  از فونت‌هایی استفاده کنید که ضخامت خیلی کم و همچنین گوشه‌های خیلی تیز و ظریف نداشته باشند.

همچنین نکته بسیار مهم دیگر انتخاب اندازه فونت است. برای مثال در نرم‌افزاری همانند کورل و در فونت‌های مرسوم فارسی در طراحی مهر استاندارد کمترین اندازه فونت 7 و حداقل اندازه فونت قابل تولید 6 می‌باشد.

در فونت‌های کوچک‌تر از این ابعاد ، قسمتی از متن شامل دندانه‌های حروف و اعداد و همچنین نقطه‌های کلمات در مهر نهایی بر روی کاغذ قابل رویت و تشخیص نیستند.

ابعاد مهر: برای تعیین ابعاد مهر شما باید ابتدا دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. ابعاد نهایی مهر باید دارای 1 میلیمتر فاصله از هر چهار طرف پایه و کفی دستگاه مهر باشد. برای مثال در دستگاههای مهر دایره 40 میلیمتر ابعاد نهایی طراحی شما باید 38 میلیمتر باشد.

فرمت فایل مناسب مهرسازی چیست؟

قبل از خروجی گرفتن رعایت یک نکته ضروری است. شما باید تمامی فونت‌های استفاده شده را به Curve یا Shape تبدیل نمایید. این امر به این دلیل است که ممکن است در سیستم مهرساز فونت مورد استفاده در طراحی شما موجود نباشد و این امر باعث به هم ریختگی فونت‌ها در این سیمستم شود. برای خروجی گرفتن از نرم‌افزارهای وکتور، بهترین و سبکترین فرمت PDF است. همچنین شما می توانید از فرمت‌های اصلی خود نرم‌افزارهای وکتور و همچنین فرمت‌های متداول وکتور استفاده نمائید.مراحل طراحی مهر ژلاتینی با فتوشاپ :

1- ابعاد را به سانتی متر وارد نمایید.

2-برای مشکی کردن بک گراند : CTRL + I

 ویدئو آموزشی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *