,

آشنایی با کیبورد کامپیوتر

 استفاده از کیبورد لپ تاپ

کلیدهای فانکشن :

یک ردیف کلید فانکشن در قسمت بالای کیبورد قرار دارد : از F۱ تا F۱۰ یا F۱۲ نامگذاری شده اند.

کلید F۱ برای Help : از روزهای قدیم، کلید F۱ برای Help استفاده میشد و منوی help را ظاهر میکند.

کلید F2 : برای تغییر نام سریع فولدر یا فایل‌ها استفاده می‌شود.

کلید F3  : برای جستجو در پنجره‌های ویندوز = Search ویندوز : هنگامیکه در دسکتاپ هستید، فشردن آن Search ویندوز را فعال می‌کند.

فشردن دو دکمه‌ی F3+Shift با هم، برای تغییر حروف بزرگ و کوچک استفاده می‌شود.

کلید F4 : در مرورگر اینترنت اکسپلورر و خود اکسپلورر ویندوز، نوار آدرس را باز می‌کند.

این کلید در نرم افزار Word آخرین عمل را تکرار می‌کند. برای بستن پنجره با کیبورد نیز می‌توان از F4 استفاده کرد. ترکیب این کلید با Alt کل پنجره‌های فعال در مرورگر را می‌بندد.

کلید F5 در کیبورد لپ تاپ = Refresh  : اطلاعات صفحه را به روزرسانی خواهد کرد.

کلید F6 : این کلید در تمام مرورگرها کلید مکان نما را به نوار آدرس می‌برد.

کلید F7 : برای چک کردن املایی در برنامه‌های Word و Outlook استفاده می‌شود. در فایرفاکس، این کلید Creat Browsing را فعال/غیرفعال می‌کند.

کلید F8 در کیبورد لپ تاپ : هر روش انتخابی را فعال نگه می‌دارد. اگر کلید را ۲ بار فشاردهید، کل کلمه را انتخاب می‌کند. اگر کلید F8 را ۳ بار فشار دهید، یک جمله را برایتان انتخاب می‌کند. در صورت فشردن ۴ باره آن، کل پاراگراف انتخاب می‌شود. اگر ۵ بار کلید F4 را فشار دهید، کل سند انتخاب خواهد شد. برای خاموش کردن F8 باید یک بار روی خود کلید بزنید و یا کلید Esc را فشار دهید.

کلید F10 : در برنامه‌های مختلف نوار منو را باز می‌کند. ترکیب کلید F10+Shift حکم کلیک راست دارد.

کلید F11 : در تمام نمایشگرها حالت تصویر را تمام صفحه می‌کند. با فشردن یک بار دیگر دوباره از حالت تمام نمایش خارج می‌شود. کاربرد کلید F12 کلید F12 در محیط آفیس، حکم Save as دارد. ترکیب F12+Shift سند را ذخیره می‌کند. این کار را F12+Ctrl نیز انجام می‌دهد. ترکیب Ctrl+Shift+F12 معادل Ctrl+P خواهد بود و برای پرینت گرفتن استفاده می‌شود.

کلید Return یا Enter : اکثرا فقط بشکل یک پیکان بزرگ دیده میشود. این کلید برای دادن دستورات یا حرکت کرسر به اول خط بعدی مصرف میشود.

 کلید Escape : این کلید در اکثر کیبوردها بنام ESC دیده میشود و اکثرا برای خروج از برنامه ها مصرف میشود.

کلید CTRL : این کلید به همراه سایر کلیدها مصرف میشود. اگر در حالیکه این کلید را نگه داشته اید، کلید دیگری را بزنید، کار تعریف شده برای این ترکیب انجام میشود. این عمل بستگی به برنامه ای دارد که در حال اجرای آن هستید.

مثلا در اکثر برنامه های ویندوز ترکیب CTRL+S سند باز جاری را ذخیره میکند

و CTRL+P آن سند را چاپ میکند.

کلید ALT : این کلید نیز مانند کلید کنترل به همراه سایر کلیدها مصرف میشود.

در اکثر برنامه های ویندوز منوهای بالای صفحه که حروف آنها با یک خط در زیر آنها مشخص شده با نگهداشتن کلید ALT و زدن آن کلید زیر خط دار، منوی مربوطه را باز میکند. درست مثل اینکه ماوس را روی آن منوی انتخابی برده و کلیک کرده اید. مثلا برای باز کردن منوی File میتوانید با ماوس روی نوشته File کلیک کنید و یا میتوانید کلید ALT را نگهداشته و همزمان کلید F را بزنید.

کلید Caps Lock : اگر این کلید روشن باشد (روشن بودن آن با چراغی روی کیبورد مشخص است) کیبورد اقدام به تایپ حروف بزرگ لاتین میکند. اگر Caps Lock خاموش باشد، حروف کوچک تایپ میشود.

Num Lock (کی پد عددی) :آموزش رفع مشکل کار نکردن بخش اعداد کیبورد و استفاده از کلید Num Lock

عملکرد کی پد عدی با یک کلید بنام Num Lock تغییر میکند.

وقتی کلید Num Lock روشن است (روشن بودن آن با چراغ کوچکی روی کیبورد مشخص میشود) این کی پد برای وارد کردن اعداد مصرف میشود. این کی پد مورد علاقه حسابداران است که میتوانند به سرعت اعداد را تایپ کنند.

وقتی کلید Num Lock خاموش باشد، هر کلید در کی پد عملی را انجام میدهد که زیر عددها نوشته شده است. ( مشکل کار نکردن بخش اعداد کیبورد و استفاده از کلید Num Lock)

مثلا کلیدهای پیکان برای حرکت دادن کرسر در صفحه مصرف میشود.

کلیدهایی که با PgUp و Pg Down مشخص شده اند میتوانند کرسر را یک صفحه به بالا و پایین ببرند.

کلیدهای Home و End کرسر را به اول یا آخر یک خط یا سند میبرند.

کلید ویندوز این کلید در اکثر کیبوردها و مخصوصا نمونه هایی که جدید هستند وجود دارد. این کلید با عکسی از آرم ماکروسافت مانند کلید بین ctrl و Alt در این عکس، مشخص است که معمولا هم در سمت چپ (یا راست) بزرگترین کلید یعنی Space bar قرار دارد. زدن این کلید، دکمه Start را فعال میکند. استفاده از این کلید با سایر کلیدها در بهره گیری از امکان Short Cut ویندوز بسیار موثر است. مثلا اگر این کلید را همزمان با Dبزنید، سریعا تمام کادرهای باز، بسته شده و به دسکتاپ ویندوز میرسید. با زدن دوباره این دو کلید، کادرها مجددا باز میشوند.

کلید Shift :در ترکیب با یکی از کلیدهای الفبا برای تایپ حروف بزرگ مصرف میشود. اگر Shift را با یکی از کلیدهای عددی ردیف بالای کیبورد مصرف کنید، علامتی که بالای هر عدد است ظاهر میشود. از کلید Shift معمولا به عنوان یک میانبر برای انجام کاری خاص استفاده میشود. مثلا نگهداشتن کلید Shift و داخل کردن سی دی رام در درایو معرف آنست که عمل Auto-Run در سی دی انجام نگیرد و سی دی بصورت خودکار اجرا نمیشود.

کلید Insert : کلید درج یا Ins بصورت روشن و خاموش عمل میکند و مشخص میکند که آیا کاراکترهای جدیدی که تایپ میکنید روی متون قبلی نوشته شود و یا آنها را کنار زده و لابلای آنها درج گردد. وقتی کلید Insert را روشن میکنید، هر آنچه تایپ نمایید در محل کرسر درج میگردد و متنی که قبلا موجود بود به سمت راست میرود. وقتی کلید Insert خاموش است، متن جدیدی که تایپ میکنید روی متن قبلی در سمت راست کرسر بازنویسی میشود. اغلب برنامه ها کلید Insert را خاموش میکنند. متاسفانه هیچ چراغی برای نشان دادن حالت این کلید در کیبورد وجود ندارد.

کلید Application : اگر در کیبورد خود کلید ویندوز دارید به احتمال قوی کلید Application هم خواهید داشت. که با علامتی مانند نوشته هایی روی کاغذ و یک اشاره گر ماوس روی آن در سمت راست Space bar دیده میشود. این کلید مانند دکمه راست ماوس یا همان کلیک راست عمل میکند.

کلید Back Space : این کلید کاراکتر موجود در سمت چپ کرسر را پاک میکند. گاهی روی این کلید فقط یک پیکان به سمت چپ دیده میشود.

کلید Tab : برای حرکت از یک فیلد به فیلد دیگر مصرف میشود و معمولا زمانی که در حال پر کردن یک فرم هستید خیلی مفید است. اگر کلید Shift را همزمان با کلید Tab بکار ببرید، آنگاه Tab عقب گرد دارید و به فیلد قبلی میروید.

 کلید پاک کن Del یا Delete قبلا گفتیم که کلید Backspace کاراکتر سمت چپ کرسر را پاک میکند. کلید Del کاراکتر سمت راست کرسر را پاک میکند ولی کرسر را حرکت نمیدهد در عوض تمام متن راست کرسر را بسمت کرسر میکشد. در ضمن از کلید Delete برای پاک کردن فایل، شورت کات یا های لایت انتخاب شده نیز استفاده میگردد.

کلید چاپ PrtScrn یا Print Screen :  در روزهایی که از سیستم عامل Dos استفاده میشد، کلید چاپ صفحه همانطوریکه از نامش انتظار میرفت عمل میکرد یعنی وقتی آنرا فشار میدادید، یک چاپ از آنچه روی صفحه میدیدید، در پرینتر ظاهر میشد. متاسفانه در ویندوز کلید Print Screen اقدام به ارسال تصویر صفحه مانیتور به حافظه کلیپ بورد ویندوز میکند و نه پرینتر لذا با فشار دادن این کلید، ظاهرا اتفاقی نمی افتد. برای اینکه بتوانید از این تصویر صفحه مونیتور استفاده کنید باید یک برنامه گرافیکی را باز کنید و آنگاه تصویر فوق را در آن Paste نمایید. برنامه Paint در ویندوز میتواند اینکار را بکند. حال میتوانید نسبت به چاپ تصویر از این برنامه گرافیکی اقدام کنید. در بعضی از کیبوردها لازم است کلید Shift را نگهدارید و بعد کلید Print Screen را بزنید.

کلید Space bar بزرگترین کلید کیبورد همین Space bar است که برای وارد کردن یک جای خالی در متن مصرف میشود. در بعضی از برنامه ها از این کلید برای انتخاب موارد های لایت شده استفاده میشود.

کلید Pause-Break این کلید قبلا در برنامه نویسی و دیباگ کردن برنامه ها مصرف داشت و امروزه در کاربرد روزانه مصرف چندانی ندارد.

کلید Scroll Lock از نوع روشن و خاموش است که اثر کلیدهای حرکت دهنده کرسر یعنی پیکان ها را تعریف میکند. در اکثر برنامه های امروزی اثر این کلید خنثی شده است و زدن آن تاثیری در روند برنامه ندارد. در برنامه هایی که از این کلید پشتیبانی میکنند با روشن کردن کلید Scroll Lock ، زدن کلیدهای پیکان باعث میشود تا کل صفحه حرکت کند و کرسر در جای خود ثابت بماند. وقتی کلید Scroll Lock خاموش باشد، این کرسر است که حرکت میکند. کیبورد ابزاری برای وارد کردن متن به کامپیوتر است. یادگرفتن طرز کار با آن برای کسی که با کامپیوتر کار میکند ضروری است. حتی اگر در سطح حرفه ای با کامپیوتر کار میکنید شاید نکاتی را در رابطه با کیبورد مصرف نمیکردید. حال امیدوارم که با مصرف روزانه انواع کلیدهای کیبورد، با این وسیله احساس راحتی کنید.

مینیمایز با کیبورد :

مینیمایز کردن پنجره‌ها با کیبورد (کوچک کردن)، باید کلید میانبر Windows+M را فشار دهید

و برای بزرگ کردن پنجره‌ها، نیز دکمه‌ی میانبر Windows+Shift+M را فشار دهید.

جا‌به‌جاشدن میان پنجره‌های باز : دست خود را روی کلید Alt قرار دهید و با کلید Tab میان پنجره‌های باز جابه‌جا شوید.کلید fn در کیبورد لپ تاپ : این کلید را به همراه یکی از کلید های زیر فشار دهید :

کلید fn لپ تاپ ایسوس یک گزینه ی کمکی است

FN F1 : روشن و خاموش کردن

اگر همزمان با دکمه F1 فشار دهید، سیستم به حالت Sleep یا Suspend to RAM منتقل می شود.

بلندگو F2: کم کردن صدای بلندگو

F3: زیاد کردن صدای بلندگو

F4: کم کردن روشنایی صفحه نمایشگر

F5: افزایش روشنایی نمایشگر

F6: صفحه Spelling در Word و در وب Care Browsing فعال می‌شود، در حالت دوم می‌توانید متن مد نظر را در صفحه وب انتخاب کنید.

F7: روشنایی صفحه‌کلید با نور پس‌زمینه

F8: دسترسی پیشرفته به حالت‌های

Startup Mode F9: فعال کردن صفحه قفل ویندوز Lock Screen F10: خاموش و روشن کردن دوربین.

F11 : فعال کردن حالت Full-Screen Mode و گرفتن اسکرین شات از صفحه همچنین با فشردن مجدد آن به حالت استاندارد باز می‌گردد. F12: ذخیره کردن فایل در نرم افزار Word و در صفحه وب، باز شدن کنسول کدها.


نحوه تایپ کلیدهای نمادها و سمبل ها :

با فشار دادن یکی از کلیدهای عددی به همراه کلید Shift، می توانید نماد مورد نظرتان را تایپ کنید.

انمادها شامل مواردی مثل / ، : ، ”، < ، > و غیره می شوند. کاراکترهای خاصی هم مثل ! ، @ ، # ، $ ،٪ ، * و موارد دیگر روی کلیدهای عددی قرار گرفته اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *